Vážení čtenáři!

Je Nový rok, 3 ráno. Nevím, jaký byl váš Silvestr a oslavy konce roku, nicméně ten můj byl opět v něčem stejný a v něčem nový. Nový v tom, že jsem po dlouhé době jel 2 zastávky tramvaji, starý v tom, že domu jsem jel Uberem. Nicméně, jak by nejmenovaný redaktor PlayZone poznamenal, tohle by neměl bejt můj blogísek, že jo. Tak Hello Playzone, nebudem to protahovat a podíváme se na to, proč je CZ esport pořád shnilej.

Dota 2 komunita vs. Česká asociace esportu

Rychlá reakce na Českou asociaci esportu a její pofidérní způsob prodeje výběru české reprezentace veřejnosti byla pro mě velkou školou. Ukázala mi, že jakmile něco dokážete, lidi vám neodpustí sebemenší problém. Je úplně jedno, zda -li jste v právu nebo nejste. Je úplně jedno jestli problém, co se vás týká pochází z vás nebo někoho jiného. Je úplně jedno, že se něco stalo X let nazpět. Lidi si to budou pamatovat a pokud řeknete něco nepopulárního, omlátí vám to o hlavu.

Ne, že bych to nevěděl, ale bylo to ostré a doposud jsem neměl možnost se až s takovou reakcí setkat. Jsme na internetu, potýkám se s tím, že myšlenky a realita je složitá a lidi chtějí jednoduché a strukturované informace. Co se tedy vlastně stalo:

Událost č. 1 – zveřejňuji malé sociální rýpnutí

Ano přiznávám, vypustil jsem nějaký ten diskusní kyanid. Česká asociace esportu totiž na svůj web napsala, že spolu s komunitou vybrala reprezentaci ČR na Mistrovství světa IESF ve hře Dota 2.

Jasně, spolu s komunitou. Co je česká Dota 2 komunita? Dobrá otázka. Ano, jediná funkční česká komunita je na Facebooku. Má přes 8000 členů a smůla PlayZone/ČAE, patřím mezi správce.

Komunita o tomto „komunitním“ výběru nic neví. Co se tedy stalo? Jak je to možné?

My, někteří vzdělaní lidé, znalí praktik PlayZone víme, že není problém si přibarvit některé skutečnosti, tu a tam obalit hovno z hajzlu zlatým papírem a to prodat jako komplet 24 karátový drahý kov. Ne, nejsem v tom sám. A proto tvrzení o komunitním výběru vzbudilo mé podezření.

Abych to zkrátil pro ty, co to dál číst nebudou, podezření se potvrdilo.

Událost č. 2 – čtu reakce

Mnoho reakcí jsem už odcitoval a nahrál na tento web (tady v tomto článku), ale rád bych k nim dodal kontext či upřesnil informace.

Opravdu nedělám to, že prokliknu každý profil co napíše nějaký komentář k tomu, co vydám. U pár lidí jsem to ale nakonec, po čase, udělal. Není od věci vidět, kdo co píše a s kým je propojen. Můžete si dát informace do kontextu…

Je hrozně podstatné říct, že celou dobou narážím a poukazuji na to, že ČAE (což je personálně to samé co PlayZone a eSuba a ještě nějakej bordel k tomu dohromady) lhala (nebo minimálně dezinformovala), jak doplnil Jakub Čubík exkluzivně pro tento web, veřejnosti při svém tvrzení o tom, jak výběr probíhal.

Já jsem totiž fanouškem Inaequalis (kvůli unikátnosti způsobu fungování spolku, který dle mého názoru jako jeden z mála skutečně českému esportu prospívá, i přes svoji určitou ortodoxnost a pro CZ toxic export scénu až puritánskost) a právě tým Inae jel reprezentovat ČR do Jižní Koreje.

A i přesto, že já neinformoval o ničem jiném, o čem byly komentáře?

 • O tom, že tým vybírali lidé, kteří „doopravdy“ něco dělají pro českou esport scénu“
  • podepsán redaktor PlayZone
  • Já mám zásadní problém s jednou věcí u lidí a proto jsem (částečně) misantrop. Lidi lžou. Dovolím si tedy opravit výrok redaktora PZ tak, aby byl pravdivý.
  • Tým vybírali lidé, kteří doopravdy něco dělají pro českou esport scénu a především při tom veřejně nekritizují mého šéfa a jeho firmu. Je jedno kolik a čeho uděláš, stejně tě poplivem jenom proto, že ses dovolil ozvat a říct, že žeru shnilý jabko.
 • O tom, že neumím nic jiného než brečet a banovat lepší hráče, když kritizuju lháře
  • podepsán hráč s vysokým hodnocením ve hře Dota 2, zřejmě se domnívající, že toto číslo obhájí každý jeho názor
  • Audit ukázal, že za více než rok a půl mého adminování Dota 2 CZ/SK komunity jsem udělil méně než 10 banů, asi dvacítku umlčení na průměrnou dobu 3 dnů a asi další dvacítku zásahů do diskuse, která svým obsahem leptala můj monitor a povětšinou byla spojená s těmi umlčeními… Kromě toho jsem se nově rozhodl a aplikoval asi ve 4 případech nutnost schválení příspěvků správcem. Dále podotýkám, že v diskusích, kde jsem se vyjadřoval já a řekněme sdělil některé méně populární a kritické názory, jsem všeho všudy zlikvidoval svobodu slova u 2 příspěvků za neuvěřitelné 2 roky.
   • PlayZone redaktor nápověda: Z této statistiky můžete vyčíst, že mé adminování české Dota 2 komunity nijak nevybočuje z běžného trendu a pokud ano, rozhodně ne směrem k přílišným restrikcím, ale směrem k benevolenci. Jiná diskuse je například o scamech, které se v jiných herních CZ/SK skupinách běžně vyskytují. V Dota 2 CZ/SK nic takového nenajdete nebo jen minimálně. Stojí za tím ano, poměrně restriktivní opatření týkající se rizikových aktivit,
  • Friend list PXVXL později ukázal, že tady (zřejmě) sám brečel nad tím, že jeho ještě nedospělý kamarád ode mě obdržel banán za zmrdství někdy začátkem roku 2018. Aneb děti ti nikdy neodpustí. Tak v pohodě, tohle je spíš k smíchu a jestli fakt nemáš nic společného s onou prázdninovou stalkerskou epizodou, jsme OK. 🙂 I když, vzhledem k tomu, co je tvůj kamarád zač… Možné je vše, tahle stalkerská story ještě nebyla dopsána. Měl jsem však za to, že tyhle staré věci jsou uzavřené. Že by tady někdo nebyl rád, že jsem otočil list a začal psát další kapitoly? Že by si někdo myslel, že znamená víc, než ve skutečnosti byl? Že by?
   • PXVXL nápověda: Přemýšlej nad tím taky, proč ti lidé něco říkají. Zabanovaný člověk, stejně jako zpravidla kriminálník, ti nikdy neřekne pravdu o tom, co doopravdy udělal. Já klidně ano, tuhle story, o které se tu bavíme jsem už kdysi popsal, o několik měsíců dřív, než jsi postnul tenhle prudérní komentář, jen jsem jí nedal veřejně, paradoxně jsem taková svině (ironie)… Je na tobě, jestli i nadále budeš žít v koloběhu lží a manipulací a nebo si přijdeš pro tu červenou kapsli.. No smůla, na téhle cestě jsi sám. A myslím, že by sis připadal jako čoklík na vodítku, a to Ti tvoje ego nedovolí. Už jsem tu jednou psal, že heslo k onomu příběhu či textu nepošlu, pokud jsem chtěl, už jsem to udělal a ani nyní to nepovažuji za nutné, ba přímo naopak. Paradoxně jsem ono zmrdství považoval za vyřešené omezením přístupu tam, kde jsem já (mě totiž zmrdství nesmí pod nos, jsem král hadů, co vypustí zpět tisíc jedů a to nechceš, já navíc nechci bejt 100% misantrop a zlej člověk). Tím, že bych Ti heslo dal, bych zasahoval do života mladého člověka, kterému, nehledě na nevalnou osobní zkušenost, nepřeji nic špatného. Navíc, možná žádnou pilulku nepotřebuješ, vrána k vráně sedá a je s tou druhou spokojená.
 • O tom, že jsem pro českej esport vlastně nic neudělal, tak co tady kecám…
  • aneb Lidovej hejt od hráče Lihového gamingu, jehož šéfa někdo (zas jinej) zná a do kterého bych se neměl navážet (jeden z auditovaných a vymazaných příspěvků). Podotýkám ale, že onen šéf v diskusi v rámci PM byl fakt v pohodě a tak slibuju, že pro další články či vyjádření napíšu správné písmeno v názvu klubu.
  • zbytečná offtopic, neseriózní debata, foie gras od Pleskota, škoda číst… Přiznávám, tehdy jsem to tak neviděl a bylo pro mě přednější bránit svou čest.
  • Zajímalo by mě, jestli se taky ptáte každýho novináře, co v politice dokázal, když kritizuje politiky…

Vidíte? Už jen to nějak sumarizovat a vyjádřit se k tomu a to podotýkám že popisuju jen část.. Někdo tady vypustil bublinu naprosto zbytečných informací, který jsou úplně na nic. Na nic k tomu, abyste posoudili, jestli jsem tady napsal pravdu o tom, že ČAE lže. Bublinu hoven a abyste se prokousali k meritu věci, musíte dost šťourat.

Osobně mi to vadí. ČAE (also known as hidden PlayZone & eSuba business branch) tady zkouší taktiku mediálního balastu, kterou neskrytě uskutečňují i její redaktoři. Jinými slovy, mezi kvantem nesmyslných diskusí se meritum věci ztratí či má ztratit. Jo, když mi bylo 15, taky jsem si tohle myslel… Ve skutečnosti se sluší pouze poděkovat za podporu, 600 lidí přišlo téma číst, zjistit, jak věci chodí a já si toho moc vážím.

Dějí se i jiné věci

Už tak je to dost dlouhé, že… Já nejsem člověk na chvilku, prvoplánová mrdka. Holt už to tak se mnou chodí. Ale pokusím se to zkrátit.

 • Legislativní stav a nulová míra regulace českého esportu poskytují prostředí k aktivitám, které tu nechcete, teda pokud nepatříte mezi procento zvrhlých lidí…
 • Spolek eSuba veřejně vyhodil člověka, co cheatoval v rámci hry a vysílání jménem spolku
  • Ono to, kluci, půjde, zatím tu ještě rezonuje historie. Prostě to pod koberec nezametete. Ale i já jsem schopnej napsat, že jsem ve vás našel kus cti. Ovšem jak v kom. Toto beru jako kolektivní rozhodnutí a jako správný postup a posílám plus. Uvidíme, jestli nejde o světlou výjimku, jinak na temném pozadí. Chci tomu věřit. Ale zatím moc nevěřím. Snad vám to nezkazí dědek se štípačkama. Povšimněte si ovšem, že tady se už nelže. V příspěvku spolku eSuba se píše, že vždy budeme tvrdě trestat, nikoliv vždy jsme tvrdě trestali. Tak trochu si rejpnu, kdybych tady nebyl a nepsal saveesport.cz, četli byste tu druhou větu. Nepotřebuju tisíc linků, tisíc díků, fakt, že to je takto mi stačí. 🙂
 • Česká asociace esportu se již považuje za etablovanou a plně uznanou. To jest ovšem chybný pohled na věc. Členství může být i odebráno, obzvláště, pokud by se vrátily korupční metody, to je totiž pro IESF něco nepřijatelného, ale tím se PZ/ČAE chlubit nebude… Víte, jak ČAE právně funguje? A jaký se rozdíl oproti Slovensku? Na Slovensku se každý trochu více se pohybující klub nebo pořadatel může stát členem asociace s hlasovacím právem. Jak myslíte, že je to tady v ČR? Jak snadné je v ČAE získat hlasovací právo? Je to prakticky nemožné.
  • ČAE trvá na tom, že kluby budou hovořit pouze prostřednictvím své asociace a budou mít dohromady jeden hlas, což je absurdní. Mnoho klubů je proti takovému rozložení sil, ČAE momentálně nemá podporu klubů.
  • Vážně? Vážně v zemi Mečiara, v zemi únosu syna prezidenta tajnou službou, v zemi kde byl zastřelen Ján Kuciak jen proto, že říkal lidem pravdu, je v esportu více demokracie než v této jinak krásné české zemi?

Nene, i když jsme se pohnuli vpřed, českej esport pořád smrdí. Pořád negeneruje ekonomicky to, co by měl. Pořád, i teď v roce 2020 se lidé na pozadí nezměnili, pouze vyměnili masky a jsou o něco chytřejší, ne však čestnější, toto šlo spíše do kytek. Problém (či jeho část) zůstal a nutí mne to změnit styl.

První takovou změnou je motiv na hlavní stránce. Již se nepotkáte se svítivým listem, který symbolizoval naději pro český esport. Naopak se potkáte se smrtkou, která je připomínkou, že tato dáma čeká na každého. Je také připomínkou toho, že tato dáma nesoudí, pouze čeká na svou příležitost a koná. Stejně jako jsem já konal, když jsem opět narazil na nechutnou mediální masírku, kterou jsem tu popisoval. Je připomínkou toho, že se s ní můžete setkat, i tam, kde to nečekáte. Je také určitou metaforou. Budou v českém esportu lítat letos hlavy? Jenom trochu nebo víc? Já věřím, že letos jedna poletí, ale třeba si toho ani nevšimnete.

Letos také dostanou prostor příběhy, tedy fiktivní povídky. Byť se některé budou zakládat na skutečných datech, cítíme potřebu je předat touto formou. Pro dobro všech.

Investigativní žurnalistika v českém esportu zůstane a pokud zase nachytáme zmrdy na švestkách, tak se to určitě a relativně včas dozvíte.

Se specifickým obsahem se však pojí i určité věkové omezení. Některé články budou nově obsahovat (nebo již obsahují) varování o nevhodností pro mladé čtenáře a žádost o potvrzení věku (tlačítky ano/ne)

Pour féliciter 2020.
Ave Caesar.