Vážení čtenáři,

v minulých dvou článcích jsem vás vtipnou formou seznámil s obsahem nejzávažnější kauzy, která kdy v českém esportu nastala. Věřím ale, že je nutné vše ještě shrnout do samostatného článku. Tentokráte slušně, bez sprostých slov. V minulých dílech jsem navíc hodnotil další události, které s touto kauzou nesouvisí. Nicméně, tato kauza si podle mého názoru zaslouží samostatné shrnutí. Dnes tedy bez dávky cynismu a vulgárního vtipu.

Předně, i když jsem upozorňoval, že některé části předchozího článku jsou nadsázka, meritum věci má naprosto reálný a pravdivý základ. Co jsou tedy fakta?

 • 2 hráči spolku eSuba s nejvyšší pravděpodobností spáchali trestný čin – bylo na ně podáno trestní oznámení sázkovou kanceláří Fortuna, což nám potvrdil přímo tiskový mluvčí Fortuny, pan Petr Šrain
 • Tato událost se stala už před delší dobou, v prosinci minulého roku – turnaj iSportCup 2018.
 • Jiné případy podobného rázu, byly už dávno prošetřeny a hráči potrestáni (případ Wap0).
 • Asociaci Gamingových Klubů (AGK) předsedá manažer spolku eSuba, Karel Potužník
 • Kárná komise AGK v tomto případě nejedná již více než 8 měsíců
 • AGK ústy svého předsedy nám potvrdila, že je o věci náležitě informována
 • eSuba s hráči sice rozvázala spolupráci, jenže hráči (minimálně jeden z nich) v podstatě dostal zlatý padák – hraje za pražské Bohemians Fifu.
 • Žádné esportové médium, kromě nás, o této události nepíše
 • Hráči se přiznali k podvodu vyšetřovatelům Fortuny

A teď si pojďme položit otázku, co z tohoto můžeme vyvodit? Pro jistotu ještě uvádím, že veškeré informace jsem dlouhé měsíce ověřoval a jsou potvrzené minimálně ze 2 nebo více zdrojů.

P. Dyntara (majitel, lze li to tak nazvat, spolku eSuba) jsem se osobně, když byla příležitost, zeptal, proč tuto kauzu zametá pod koberec. Odpověděl, že nic takového nedělá. Všichni účastníci na setkání s PlayZone přitom trvrdili, že o dané kauze nic neví. Jak je to možné? Buď o kauze věděli a lhali nebo skutečně neměli možnost se toto dozvědět.

Milí čtenáři. Považuji za normální, že když mí hráči (pomáhám spravovat Necroraisers) něco takto nevýslovně pokazí a poškodí klub i český esport, hráči i daný klub se omluví fanouškům. Tady se však nic takového nestalo. Dle všech informací, co mám, totiž eSuba zvolila taktiku propagace mlčení. Protože velká část médií píšících o českém esportu má dobré vztahy jak z PlayZone, tak i se spolkem eSuba, nemůžete o této kauze číst jinde.

Abyste toto pochopili, je třeba si uvědomit, že jednatel PlayZone a předseda České asociace esportu, Lukáš Pleskot hovořil o p. Dyntarovi jako o „Láďovi“. A nejednou. Stalo se tak během osobní schůzky mě, p. Pleskota a p. Pacovského. A stejně se to opakovalo i na dalším setkání, v lednu tohoto roku. eSuba je také zakládajícím členem České asociace esportu. Mezi těmito lidmi tedy existuje více, než jen profesní vztah. Jeden rád druhému vyjde vstříc. A já osobně pevně věřím tomu, že takto to bylo i v případě trestního stíhání hráčů spolku eSuba.

Jak jsem už uváděl v minulém článku, p. Pleskot mi sdělil, že chci -li vyjádření PlayZone, mám jim nejprve sdělit co publikuji – tedy obsah chystaného článku a teprve v takové situaci vyjádření poskytne. Zřejmě je toto běžná praxe, aby se lidé z dalších médií vůbec k informacím dostali. Chytrý způsob jak kontrolovat, co se o vás kde píše. Jenže, na mě tyhle metody neplatí. #SorryJako

Jinak samotná PlayZone také publikuje mnohé o esportu – ale tuto věc jaksi opomenula zmínit – přesnějí opomíjí to už třičtvrtě roku. Hlavně, že se dozvídáme o exodu týmu Moops. Opět pevně věřím tomu, vše tomu nasvědčuje, že jde o výsledek tiché dohody mezi p. Dyntarem a p. Pleskotem. Co by bylo důvodem k takovéto tiché dohodě?

No přeci, aby nebyl poškozen esport v ČR. Možná je to věc názoru, ale já si to nemyslím. Nejvíce ze všeho, podle mého názoru, poškozuje český esport právě spolek eSuba. Strká prsty všude kde to jde a odsává valnou část finančních prostředků (dle našeho zkoumání jde o více než 70%), na které pak nemohou dosáhnout ostatní kluby. Dle mého názoru se tak děje záměrně. Ono to je totiž ekonomicky výhodné. Výhodné pro spolek eSuba, navazující firmy a rodinu p. Dyntara. Hráči, a to i hráči spolku eSuba, z toho však nemají téměř nic.

Jenomže toto přeci vůbec nemůže českému eSportu prospět. To prospívá jenom jednomu spolku a ne esportu, jako takovému. Stejně tak eSportu neprospívá, pokud se takové kauzy tají a zametají pod koberec.

A to se vůbec nebavíme o tom, že jde od spolku eSuba o vrchol pokrytectví. Podařilo se nám dohledat jeden krásný článek – kde eSuba neváhala informovat o trestním stíhání hráčů Starcraftu. Ale když jde o vlastní hráče, na webu eSuba není ani slovo. A jasně, že ani v případě hráčů Starcraftu nebylo rozhodnuto soudem ani ukončeno trestní stíhání, když o tom eSuba napsala. Nehodlám tedy snášet ani poslouchat pokrytecké argumenty o tom, že věc ještě nebyla prošetřena policií a tak se nekoná. V jiných situacích, pár jich znám, to může být racionální odůvodnění. Ale tady ani omylem.

Tohle je #modrakrev? Ani omylem. No, nastává čas vás seznámit s celým mým jménem. Pokud byste chtěli dodržet veškeré tradice, jsem Jeho Excelence Jan Arnošt Drozd von Drost, prinz von Lothringen. Jo, už je to tak, já tu modrou krev doopravdy mám. Moje rodina dosáhla hraběcího stavu již před tisíci lety. Stejně tak má modrou krev i jeden další člověk, který drží britský šlechtický titul (můj pochází z území dnešního Německa) a byl tak laskav, aby mi poskytl krátké vyjádření do minulého článku. Musím ale dodat, že si nepotrpím na tituly. Pokud mne někdy náhodou potkáte, prosté „Honzo“ jako oslovení není problém. 🙂

Věřím tedy, že mám plné právo zvracet a hodnotit, když sleduju praktiky eSuby v českém esportu. Minimálně ve vztahu k modré krvi.

Chtěl bych tedy vyzvat spolek eSuba, touto cestou, k následujícím krokům:

 • Uvěřejněte článek, ve kterém se omlouváte za danou kauzu
 • V textu článku se omluvte i za škodu (na důvěře), kterou spolek eSuba svým jednáním způsobil českému esportu
 • Přestaňte používat slogan #modrakrev – poškozujete dobré jméno všech, co modrou krev doopravdy mají, vč. mě
 • Zajistěte, aby p. Potužník dobrovolně odstoupil z pozice předsedy AGK – když dokážete přesvědčit většinu klubů i médií, aby věc neřešili, můžete přesvědčit i p. Potužníka, aby rezignoval.

Jasně, žádný zákon spolek eSuba k daným krokům nenutí. Nicméně, toto není o zákonech, ale o vaší skutečné morálce. Jste finančně největší celek českého esportu, měli byste všem jít příkladem.

Současný příklad, který eSuba defacto všem sděluje je, že pokud máte dost prostředků a kontaktů, můžete si dovolit co chcete. Včetně toho, že vaši hráči mohou spáchat sázkový podvod a nebudou za to (na úrovni esportu) potrestáni.

Je to fér vůči Wapovi, který byl potrestán? Ani omylem. Není to fér vůči celému českému esportu. Utajování a zametání pod koberec takto závažných událostí, to jsou komunistické praktiky. Učí se eSuba od ex-agenta STB, Andreje Babiše?

No, nevím jak vy, ale já tady komunistické (či chcete -li přesněji socialistické) praktiky nechci. Ani v politice, ani v esportu, ani kdekoliv jinde. Letos oslavíme 30 let od sametové revoluce. Jak dlouho budeme ještě čekat, než esport dospěje? Bude muset projít revolucí? Bude to samet nebo někdo „schytá kulku“?

To už jsou nezodpovězené otázky a odpovědi na ně vyjeví až čas. Tak tedy příště, milí čtenáři, nashledanou.