Aneb je Dota 2 komunita PlayZone stále u análu?

No a proto jsem se rozhodl napsat tento článek. Opět, s předstihem ještě jednou všem hezké svátky, pěknou mikulášskou nadílku zítra. 🙂 Uvidím, jestli mě ještě něco vytrhne z vánoční letargie, abych se sem ještě vrátil. Čas se už krátí. Nicméně, dneska se stala šeredná věc, která mne nutí vydat tento text. I když je jedna ráno. Jo a s tou „šeredností“ poněkud přeháním.

(Ne)Ochutnávka věcí budoucích

O opravdových šerednostech (nejen) v esportu budeme psát někdy po novém roce, už jsem skoro rozhodnut, že do toho asi i přes určité okolnosti půjdu, varuju ale předem. Není to o PlayZone ani spolku eSuba a zvrací se z toho, bez nadsázky. Zbývá ale zjistit ještě mnoho informací a nenechat si přitom zablokovat vlastní profily na sociálních sítích a nenechat nezavřít do basy (no, to už zas trochu přeháním). Neberte to jako slib. Je tady na misce vah pro a proti publikaci až příliš mnoho různých propriet. Nevím, zda -li ještě rozhodnutí nezměním.

Jo, už mám sám pocit, že tady píšu, že se něco šetří skoro na začátku každého článku a že je třeba aspoň naznačit o čem se bavíme. Věřte mi, že okolnosti mi opravdu neumožňují sdělit více. Jde vlastně o 2 různé příběhy (skutečné příběhy).

Příběh no. 1

Co takhle výměna fotek? A jak vypadá tvůj penis?

Jo, pro některé snad i banální konverzace. Nevím ovšem jestli patří do esportového klubu a především je třeba se ptát na věk tázané strany.

Příběh no. 2

Co takhle stalking?

Ano, někteří lidé v herních komunitách neznají hranice svého jednání. Tohle je osobní příběh o tom, jak se vypořádat se stalkery. V kauze padlo trestní oznámení.

Konečně k té kauzalitě

Včera jsem si trochu rýpnul do České asociace esportu a PlayZone. Proč? Česká asociace esportu napsala, že ČR pojede reprezenzovat tým Inae do Jižní Koreje na turnaj v Dota 2.

Nechci opakovat včerejší debaty a tak znovu uvádím, Inae takovou akci přeju. Hippo’s nemohli a moc lepších týmů tu není. A Inae je jedna z mála organizací, která drží Dota 2 v CZ/SK esportu nad vodou.

Moje rýpnutí bylo trochu bokem: Napsal jsem totiž, že PlayZone na českou komunitu z vysoka kašle. Důvodem k tomu byla věta ve článku, kde ČAE tvrdila, že hráče vybírala spolu s komunitou.

Jsem správcem největší československé Dota 2 komunity. Žádná větší tu prostě v ČR ani SK není. A i přesto o tom, že bychom pomáhali s výběrem hráčů na světové mistrovství, nic nevíme. Resp. nevěděli jsme do včerejška.

No a tak jsem si teda rejpnul. Po roce mlčení ze strany PZ, ČAE i spolku eSuba (který mimochodem stále nenapravil křivdy na českém esportu, kterých se dopustil) si tento krátký post na FB získal více než 50 komentářů.

Protože je dost problém se v diskusi vyznat, začínáte asi chápat titulek tohoto dnešního příspěvku. Rozhodl jsem se tedy poněkud shrnout to, co se včera v diskusi odehrálo.

První reakce

Prakticky ihned po zveřejnění příspěvku požádal o připojení do skupiny naprosto nový profil. Žádost jsem schválil a pak jen sledoval, jak se hned vyjádřil do diskuse. Paradoxem je, že poté, co jsem se daného uživatele zeptal, zda -li se opravdu připojil do skupiny jen aby komentoval můj příspěvek se již dále nevyjádřil.

Mám z toho takový divný pocit, že to byl první pokus ve veřejném prostoru negovat mou kritiku. Někdo z ČAE zřejmě založil falešný profil nebo řekl známému. To je ale jen spekulace. Na druhou stranu, jaký by byl důvod se připojit do skupiny a reagovat jen na tento jeden konkrétní příspěvek?

„Oficiální“ reakce

Když ovšem bylo zjištěno, že takové hloupé trollení nebude fungovat, konečně se sebral někdo oficiální a vyjádřil se za ČAE. Byl to konkrétně pan Pacovský. V příspěvku to sice neuvedl, ale je zakládajícím členem ČAE.

Dobrý den (Ahoj) všem, dovolte mi prosím vysvětlit proces výběru. Možnost reprezentovat byla nejprve nabídnuta dnes ex-týmu Hippomaniacs jako nejúspěšnějšímu českému týmu. Bohužel termín kolidoval s jiným turnajem. Ke konzultaci jsme proto pozvali SabeRLighta a poprosili jsme také zástupce Esportové studentské asociace. Na základě jejich názoru jsme se následně rozhodnuli oslovit tým Inaequalis. Vzhledem k časovým možnostem jsme nemohli uspořádat plnohodnotnou kvalifikaci. Díky za pochopení, Man1 // Jirka

Super! Poprvé za rok vidím, že se ke kritice někdo vyjádřil. Sice jsem kritizoval něco úplně jiného, ale i tak tento přístup velmi vítám.

Z příspěvku jsme se dozvěděli tedy, kdo je ta komunita, která radila s výběrem. 2 lidé však pro mně neznamenají celou komunitu, proto i nadále příspěvek ČAE o tom, že hráče vybrala spolu s komunitou považuji za lež (byť možná ne záměrnou).

Ha, pan Pacovský napsal, že hráče vybrali spolu s ESA (tedy studentskou esportovou asociací). To však má či mělo jeden háček, znám ESA. Znám i jednoho člena ESA, co pořádá turnaje v Dota 2 a ten se zúčastnil oné debaty. Přesto o tom, že by ESA konzultovala tento výběr nic nevěděl.

V diskusi nakonec padlo jméno onoho konzultanta ESA. Kolega potvrdil, že jde o člena ESA. Nicméně, zřejmě šlo o osobní aktivitu člena, jelikož asociace o tom nic neví.

Pan Pacovský to ovšem „prodal“ jako oficiální spolupráci. Vzpomínáte si, jak jsem v minulém článku psal, že se změnila rétorika, ale lidi za ní nikoliv? Tak tohle je přesnou ukázkou a potvrzením toho, co jsem říkal. ČAE (a PZ, toto je personálně propojené), stále nemá problém s manipulací a ohýbáním skutečností. Aspoň to tak po včerejšku vypadá a to je pro mne smutnou novinkou. Tento rok jsem totiž jednoznačně pozoroval zlepšení – korupce zřejmě vymizela – nemám žádné důkazy o prodeji slotů na MČR v roce 2019 (narozdíl od roku 2018).

Narovinu, je taky možné, že onen student měl mandát od ESA, jen o tom jejich kolega nevěděl. Považuji to ale za nepravděpodobné. Taky je možné, že ten člověk řekl, že mandát má, ale neměl. To však nevím.

Další reakce

Do diskuse se nakonec přidal i redaktor ČAE, který se přihlásil k autorství daného článku. 🙂 Opravdu jsem byl mile překvapen. Konečně tu komunitu někdo začal řešit.

Přidali se i další jména, členové komunity. Někteří na mou stranu, někteří na tu druhou. A někteří se vyjádřili neutrálně. Jako třeba Eldesan, předseda spolku Inaequalis, z.s. Jeho slov v diskusi si velmi vážím a mrzí mne, že Inae byla v diskusi napadána, dle mého názoru neprávem.

Unikátní, prudérní, zároveň ale dost hloupý komentář přistál v diskusi od člověka jménem Michal Mašika.

Reprezentace se vybírala ve spolupráci s lidmi, kteří pro českou esportovou scénu něco opravdu dělají 🙂 Více detailů naleznete zde: https://anchor.fm/divine-rapier

Tento způsob debaty nemám rád. Michal je jasný provokatér a ještě k tomu špatně informovaný. Minimálně o mých aktivitách. Přes rok píši tento web. Déle než rok sponzoruji hráče v Necroraisers, provozuji tento klub. Říct mi, byť takto nepřímo, že pro esport nic nedělám, považuji za sprostou urážku nejhrubšího zrna. Z příspěvku je jasně cítit ta vůle urazit, ale napsat to tak, aby to nepůsobilo sprostě.

Smůla Michale, něco takového mě už nevytrhne. Pro čtenáře cituji svou odpověď

Ale na webu je jasně uvedeno, že byla reprezentace vybírána s českou Dota 2 komunitou. Nikoliv, jak píšeš „s lidmi, kteří pro českou esportovou scénu něco opravdu dělají“. To je totiž čistě subjektivní hodnocení, to si může měřit každý jak chce. PS: Já už přes rok opravdu něco dělám, publikuju na saveesport.cz, podporuji hráče v NR, pokud chceš vědět konkrétně, např.: současnému mistrovi republiky jsem hradil ubytování na MČR, protože PZ něco takového neumí zařídit ani ufinancovat.

Já tady za českou Dota 2 komunitu říkám, s náma to nikdo neřešil. Tak prosím, příště nelžete.

Ano, to co napsal Michal se totiž dá měřit subjektivně. Já mohu mít pocit, že jsem udělal víc než dost, ale Michal v klidu může říct že jsem udělal hovno a mít tuto svou vlastní (ne)pravdu.

Přišla i reakce od Michala :

Česká Dota 2 komunita != skupina na Facebooku

Pro ty méně znalé jazyka C a odvozených (C++ a C#) != je operátor pro negaci. Michal se nám snažil říct, že Česká Dota 2 komunita se nerovná skupině na Facebooku.

I na toto jsem reagoval. Vlastně veskrze souhlasně, avšak s námitkami. Ono totiž nelze použít tento výrok a už vůbec ne v diskusi na stanovené téma, aniž byste řekli čemu se ta komunita teda rovná. No čemu Michale ?

Stránce Dota2.cz a jejímu fóru, kde je jeden nový příspěvek za měsíc? Chatu přímo ve hře Dota 2? Stránce PlayZone?

Ani omylem. Mám -li říct, čemu se ta komunita rovná, pak jasně říkám, je to ona FB skupina s více než 8 tisíci členy. Není tu aktivnější a větší skupina (příspěvky denně) v Česku ani na Slovensku. A myslím si, že nazvat komunitou 2 lidi a ještě to tak pofidérně prodat, jak jsem napsal výše, jen má slova potvrzuje.

Michal je asi ještě mladý na to aby chápal, že se právě sám pasoval do role demagoga. Když jsem k výročí 17. listopadu napsal, že někteří lidé jsou aktivními uživateli Doublethinku, mířil jsem tím k politice a trochu tím odbočil od tématu tohoto webu. Tady se ale jasně ukázalo, že tento fenomén se vyskytuje i v esportech, Michal jej tady veřejně ukázal. Takový je aspoň můj dojem.

Jo, lidi mi taky napsali, že vybírat reprezentaci na Facebooku je nesmysl. Jako protiargument k mému příspěvku. Může se to zdát divné, ale já s tím souhlasím. Diskutující, tak vehementně oponující mému příspěvku si totiž neuvědomili, že já o tomto nemluvím. Vůbec jsem nehovořil o tom, jak se má reprezentace vybírat. To vlastně řeším až poté, co jsem se dozvěděl, že se něco takového vůbec stalo. Pouze jsem upozornil na fakt, že ČAE neříká pravdu, pokud tvrdí, že výběr proběhl ve spolupráci s komunitou.

A na tomto trvám i po včerejší diskusi. 2 lidé o jednom z nichž je hovořeno jako že se jednalo s esportovou studentskou asociací. To by o tom její členové museli vědět…. Tak toto tedy dámy a pánové opravdu není česká Dota 2 komunita.

Pozor na ten trolling pane Kinc

Pojďme dál, komentáře posílal i Pavel Kinc. Člověk, domnívající se o sobě, že patří mezi přední hráče, náš vítaný troll a diskutér v Dota 2 komunitě. Zastal se ČAE. A já se nemohl neptat proč a došlo mi přitom pár věcí.

Moje kritika je totiž většinou objektivní a tak se musíte ptát proč se člen komunity zastává ČAE. Tady jsem ale narazil na něco mnohem zajímavějšího. 🙂 Pavel totiž napsal toto:

Neplacte zas, stejne je to tu dead, vybrani sice nejsou uplne topka, ale je to vpoho(lepsi mozna ani nechteli/vybiral nekdo z te asociace), hlavne tady ta skupina a spravci neznaj moc hracu,takze by to dopadlo jeste hur a berou se jako nejaci duleziti, ale jediny co dokazou je banovat prave tyhle „lepsi“ hrace a plakat, urcite jsem rad ze nekdo to pro cesko domluvil a ze tam jedou celkem decentni hraci, lepsi nez tady plakat ze to s nama „nebylo probrany“.

Sice je půlka argumentů mimo mísu, komunita není dead a jiná prostě není… Ale to není tady to podstatné. Mě vůbec nevadí ani výběr Inae týmu, ani to kdo to konzultoval, to vítám. Asi se už opakuju, ale fakt je něco jiného poukazovat na rozpor v tvrzeních a řešit jakým způsobem probíhal výběr. I přesto jsem v tomto jeho příspěvku brečící člověk a banuju lepší hráče.

Uvedl, že jsme správci, kteří jediné, co dokážou je banovat „lepší“ hráče. A ech, tady narážíme na souvislost s úvodem? Víte, kdo poslední ode mě dostal ban v Dota 2 CZ/SK skupině a kdy?

Bylo to o letních prázdninách, tuším někdy v červenci. Byli to lidé záměrně provokující, obtěžující (dlouhodobě) a vystupující pod falešnou identitou. Provokující a obtěžující nejen valnou část komunity, ale bohužel i mou osobu. Vím to přesně, protože jsem poté příliš banánů nerozdal, obecně to téměř vůbec nedělám, mám rád svobodu slova. Vlastně, od té doby žádný.

Proč to píšu, no souvisí to s příběhem číslo 2, o kterém si povíme něco víc v budoucnu. Jednání těchto lidí totiž překročilo nejen pravidla komunity, ale dle mého názoru, i patřičný právní rámec.

Jak jsem pochopil z vyjádření osob odpovědných za tento druh problematiky, bavíme se defacto jen o tom, zda -li jsme před nebo za hranicí trestného činu. Tzn. u přestupku jsme určitě…

Myslel jsi tyhle lepší hráče Pavle Kinci, to byli tví přátelé? No, to teda potěš pánbůh. Esportový hráč totiž musí být lepší nejen mechanickými a logickými dovednostmi, ale taky svou morálkou. Nebo jsi myslel nějaké jiné lidi, matně si vzpomínám že někdy na začátku tohoto roku mi psal někdo že jsem debil a čůrák. No, nevím, ale urážet se nenechám. A pokud má ten člověk pocit, že jednám v rozporu s pravidly komunity, je tu vždy několik dalších správců. Nemusí mi psát pak ještě další urážky do soukromé zprávy. To mimochodem taky není právně v pořádku, ale běžně se takové kraviny přes právo neřeší a ani já to nedělám.

Mizí komentáře v Dota skupině?

Nelze si nepovšimnout ani toho, že si stěžuješ na mizení komentářů a manipuluješ přitom s realitou. Napsal jsi toto:

taky není optimální, že nějaké komentáře zmizely

No jo, ale jak jsem doložil screenshotem z administrace, zmizel jen jeden konkrétní komentář a to tvůj. Za celý den, nejen v této horké debatě. Představ si, že ani přes tuto tvou drzost jsi ban nedostal, diskutuj vesele dál. Jo a zkontroloval jsem obsah debaty jestli nemazali lidé vlastní komentáře. Ne, nemazali.

Jen se pak nediv, že vypadáš jako pitomec. Všiml jsem si, že to lidi baví číst, tak jim to nechávám. O ničem jiném to není, ale uvědom si, že tato činnost má skutečně své hranice. Jednu jasnou konkrétní hranici Ti zkusím Pavle říct: Nezasahuj do osobnostních práv dalších lidí.

Není to fakt nijak složité a nebudeš mít problémy ani se správci FB komunit, ani případně s úřady. Na to, že jsi byl v Inae mi přijde, že jsi nevylezl moc vychovanej. Sice nepoužíváš sprostá slova (good job, ne Ty, ale Eldesan), ale na tvé morálce to vypadá se moc nezměnilo.

No jo. Už jen ten fakt, že takoví lidi jsou mi poněkud proti srsti znamená to, že ode mě ban nedostaneš (teda pokud nepřekročíš ten právní rámec), moderování v případě osobních antipatií totiž nechávám na ostatních správcích a moderátorech. Je to dobré pravidlo jak nepoškodit tu komunitu… Doporučuji se tím inspirovat.

Celkem rozumný redaktor na závěr

Nemohu se nezmínit, článek přišel do diskuse obhájit i jeho samotný autor (redaktor, ten co ho pro ČAE napsal), Martin Roháček. Na začátek musím ocenit jeho čest, rovnou řekl, že je autorem daného textu. Málokdo má tu odvahu jít do diskuse hájit to, co napsal.

Nedá mi to se nevložit, když už tu padlo moje jméno [pozn. redakce: jméno padlo od dalšího diskutujícího]. Dotu hraju už od doby W3, čili nějakých 14, 15 let. Pamatuju ještě doby, kdy Naix měl tři pasivky a ultimátku avatara a Mirana s Rexxarem byli noví. Slovem komunita opravdu není myšlena tato stránka, ale jde o neutrální termín vyjadřující pozvané konzultanty. Velký vliv na rozhodnutí měl názor Saberlighta jako nejlepšího českého hráče a Jakuba Čubíka z ESA. Upřímně, ani sportovní reprezentace se nevybírají na základě hlasování na Facebooku. 😉

Nic proti Martine, chápeme, že komunitou nemyslíš stránku na FB co spravujeme. My zase nevnímáme jako komunitu 2 lidi. Ty jsi dle mého názoru pouze napsal, co Ti někdo další sdělil a nevnímám daný text jako tvé selhání.

Zkus se na to prosím podívat i z mé strany. Dlouhodobě publikuju o problémech v esportu a ze strany ČAE, potažmo PlayZone (jistě víš, zastupuje je stejný člověk) jsem se dočkal letos defacto jen ignorace. Kritika je zřejmě OK, ale jen pokud se nedotýká zmíněných subjektů, což se bohužel dotkla.

V předchozích článcích můžeš číst závažná fakta, která jsem již předložil. Doposud nemám informace, že by někdo adekvátně reagoval.

Vyměnili jsme si i několik dalších komentářů:

Já:

Ahoj, sice jsem si tvého jména nevšiml, ale nevadí. Moc Ti přeju úspěch a promiň, někteří tu dost nevybíravě kritizovali sestavu a na to jsem já nepoukazoval. Pokud vím, Inae vyhrála MSR a pokud Hippos nemohou, tak je to jasná volba.

Poukazoval jsem na zjevný rozpor, protože pokud je něco konzultováno s komunitou, neznamená to, že jde o 2 osoby.

Ani netvrdím, že se ta sestava měla vybírat tady. Pouze jsem poukázal na rozpor mezi tvrzením a realitou. 😉

Martin:

Ahoj, text jsem dával dohromady já (padlo mé jméno u podcastu). Ten text je psán hodně neutrálně, protože mým cílem je, aby si text mohli přečíst i lidé, kteří o Dotě nic neví a doufám, že se k ní dostanou. Koukám, že jsi v Praze, pojďme se někdy sejít osobně, rád vysvětlím některé rozpory, ať táhneme za jeden provaz, posuneme to tu někam a neděláme občas zbytečné drama. Co ty na to?

:

Ahoj, proč se nesejít, jsem pro. Upřímně? Preferuju táhnout za jeden provaz, když je to možné.

Bohužel, jsem i trochu šťoural a dost citlivej na machinace, podvůdky, lži a manipulace… Po tom, co všechno už jsem tady v českém esportu zažil mám prostou podmínku táhnutí za 1 provaz s PZ. A tou je možnost verifikovat tvrzení a zdůvodnění problémů, která mi jsou (či budou) sdělována a to prostřednictvím možnosti kontroly účetnictví. Holt jsem z rodiny cifršpiónů.

To však neznamená, že si jako lidi nemůžem zajít na pivo (pokud je Ti 18) či kafe..

Martin:
Však právě jdu do divadla. Pak se ozvu.

No, nechci být prudérní, ale nikdo se už neozval. Chápu, že ozvu se pak je docela neurčitý termín, ale v kontextu dané věty ho osobně vnímám tak, že máme po termínu.

I tak, chápu, že zřejmě transparentní účetnictví nebude. A jasně, chápu, že o tomhle těžko můžeš rozhodnout. Nemyslíš ale, že by ČAE (PlayZone je poněkud jiné téma, ale trval bych osobně i na PZ, z důvodu personálního propojení předsedy a jednatele obou subjektů – je to stejná osoba) měla být transparentní a nemít problém zveřejnit své financování?

Opravdu závěrem …

… zkusím odpovědět na otázku co jsem vložil do podtitulku. A ještě k té kauzalitě, pokud napíšete, že vám pomáhala ESA a přitom jiný člen ESA se účastnil už předtím debaty a nic o tom neví… No to už by snad mohlo stačit. Nemyslím, že je třeba nějak zvlášť vysvětlovat, jak to působí. Druhá část mé osobnosti ovšem říká, že to nestačí a tento názor pro dnešek vyhrál:

Tak jaký je ten můj dojem: Působí to tak, že jste se nejen na Dota 2 komunitu celkem vykašlali, ale ještě prodáváte tu fekálii na stříbrném podnosu v mém podniku.

Proč tedy tato (znovu podotýkám největší česká a slovenská) Dota 2 komunita do mého příspěvku o tom, že vůbec ČR bude mít zástupce Jižní Koreje nevěděla? To se o ní opravdu zajímáte?

Na druhou stranu, přišli jste diskutovat, ukázali jste že na tuto komunitu nekašlete úplně a to vás šlechtí.

Jeden dojem ovšem nemůže stačit na změnu celkového pohledu.

Naprosto nakonec přikládám ještě video ve kterém je nasnímán obsah celé diskuse.

#GordonRamsey4CzechEsport
#NoMoreEsportsHell
#NoMoreDllHell
#NoMoreHotelHell
#NoMoreKitchenNightmares