Vážení čtenáři,

myslím si, že je korektní, abych se na úplný začátek představil. Jmenuji se Jan Drozd, jsem ročník 90′. K esportům jsem pronikl až v poslední době, řekněme v posledním roce (tj. 2018), nicméně jsem dlouhodobým fanouškem a hráčem počítačových her. Pokud vás jinak zajímá co dělám v „reálném životě“, můžete navštívit web jdsw.cz. Mé první angažmá v esportu začalo poměrně naivní a jak to občas bývá, neúspěšnou a krátkou snahou založit vlastní tým. Poté začalo mé druhé esportové období, celkem nenápadně. Dostal jsem nabídku spolupracovat s Necroraisers, tou skutečně nejstarší organizací na CZ/SK scéně. Nicméně, to až po úvodní krátké spolupráci na téma marketing.

Co vám budu povídat, nestačil jsem se divit, co všechno se Vám může ve světe esportu stát. Doslechl jsem se o příhodách mnoha různých lidí a to během krátkého, 3 měsíčního působení na pozici zástupce hlavního manažera NR. Byl to pátek, 2.11.2018, kdy padlo definitivní rozhodnutí začít na tomto projektu. Těch příběhů už bylo prostě moc. Rozhodl jsem se tedy, že je nutno usilovat o zásadní proměnu esportu směrem k těm opravdovým sportům. Esport v ČS/SR je ještě v začátcích, ale nemělo by tomu tak být. Svět již přemýšlí nad olympiádami v této oblasti a my se zde pohybujeme na úrovni prostředí, kde si vliv rozdělilo pár lidí a na etiku, fair play a alespoň základní pravidla se moc nehraje.

Takto ale opravdový sport nefunguje a fungovat ani nemůže. Za současného stavu nemůže esport získat legislativní a posléze možná i finanční podporu státu. Je to stav, který mi, jako občanovi a fanouškovi esportu vadí a myslím, že by měl vadit i vám všem, návštěvníkům tohoto webu. A chceme -li na olympiádu, musíme si uvědomit, jaký morální význam pro lidstvo má.

Věřím, že všichni, kteří se pohybujeme okolo her a potažmo esportu jako takového si přejeme, aby profesionální hráči (a.k.a. sportovci)  mohli být opravdovým vzorem mladším generacím. Věřím, že všichni stojíme o to, aby jednotliví hráči, ale i organizace sdružující hráče, měli férové a stejné podmínky při turnajích a mistrovstvích pořádaných na území ČR a SR. Považuji za nutnost, aby byla zakotvena a striktně dodržována alespoň základní pravidla napříč celým odvětvím, která se musí inspirovat u zavedených sportů. A ještě minimálně v jednu další věc věřím: Nejsem v tom sám!

Musím vám ovšem také říct, že o odstavec výše najdete mou zkrácenou představu o tom, jak to má být. Ale realita je jiná. Kšeftuje se s pozicemi v kvalifikacích, rozhodčí (a.k.a. admini) jsou občas ve střetu zájmů, stejně tak jako mnohé další osoby na CZ/SK scéně. Ohledně přestupků funguje klientelismus (netvrdím že úplně vždy a všude, pokud jste zrovna Vy ten férový admin, je mi líto, jestli jsem se Vás dotkl), není zde shoda na regulaci napříč odvětvím a chybí základní struktury, které na vše doopravdy dohlíží a konají  v případě potřeby spravedlivě a nestranně. Mnoho týmů  je dotováno přímo svými majiteli a je to jejich jediný spolehlivý zdroj příjmů.

Mým cílem v žádném případě není útočit na konkrétní lidi nebo organizace a ty nějak dále poškozovat či je připravit o jejich roli v esportech. Přeji si, abychom si každý, jak už se lidově říká, sáhli sobě do svědomí a posunuli jsme se směrem ke světlejším zítřkům. I z toho důvodu se maximálně pokusím vyhnout jmenování konkrétních osob nebo organizací či firem. Vemte ale prosím na vědomí, že nejsem jediným autorem obsahu tohoto webu a navíc v některých případech mi charakter příběhu neumožňuje jméno neříct. Jsem člověk, co Vám tlumočí informace, které zjistil, vlastními silami a ve volném čase ověřoval. Snažím se vždy uvádět i způsob ověření a kvalitu informace. I tak se, jako každý jiný člověk, můžu dopustit a omylů nebo zveřejnit informaci, která je nepravdivá. Pokud máte pocit, že se vás informace na tomto webu nějak dotknuly, prosím kontaktujte mě. Můžeme se domluvit na korekci, zveřejnění Vašeho stanoviska. Náš názor je, že by lidé měli mít právo vidět obě strany mince. Nicméně mnoho lidí, pokud zjistí, že by měli promluvit veřejně, se bojí. Rozhodl jsem se to tak trochu udělat za všechny, kteří mi své příběhy a informace poskytli. Já s esportem nejsem tolik spojen, i když teď už asi ano. Pokud ale budu muset odejít, zvládnu to. Berte tyto stránky prosím jako občanskou iniciativu, děláme je v dobré víře a s vědomím, že i ti co opakují stále ty samé chyby dokola se mohou nakonec poučit a uvědomit si, co je třeba změnit. I když víme, že mnohdy byly praktiky v esportu nečestné, každý se může napravit a měl by mít právo na druhou šanci.

Spolu s týmem a dalšími podporovateli jsme pro vás připravili seznámení s esportem zevnitř, ale aby nezůstalo jen u toho, připravujeme návrhy konkrétních opatření a řešení, které budeme aktivně prosazovat na CZ/SK scéně. Doufám a opět pevně věřím, že po seznámení se s prostředím z pohledu insiderů naši snahu podpoříte. Ať již slovy mezi přáteli, odkazem na webu nebo jakýmkoliv jiným přínosným způsobem. Ať už jste hráč, manažer, organizátor turnajů, sponzor některého z týmů, nebo prostě jen rodič potomka, který hraje hry či dokonce potomek sám :-), apeluji na váš smysl pro spravedlnost a férovost. Každý hlas se počítá.

V Praze dne 7.11.2018.

S vyhlídkou na lepší esport.

Díky všem zúčastněným za podporu.