Intro k problému

Zvláštním, nicméně, ne příliš překvapivým jevem je na české esportové scéně, že ne příliš příjemných informací a drbů se k Vám donese spoustu. Pokud má ale zainteresovaný člověk říci něco oficiálně, či dodat důkaz, raději couvne. Ne všichni jsou však takoví. Předáváme informace tak, jak se k nám z několika různých zdrojů donesly.

Bohužel, o tom, že kvalifikace na MČR v esportech je jen pro některé, obáváme se, už asi ani nemůže být pochyb. Skupina organizací sdružující hráče obdržela nabídky, že si může koupit pozici (ve smyslu např. 5 místo v kvalifikaci) na MČR. Protože respektujeme obavy lidí promluvit, mohu uvést, že příme potvrzení jsme slyšeli ze dvou stran a máme k dispozici screenshot takové nabídky. Ta nepochází od organizátorů MČR.

Do kategorie drbů, bohužel či bohudík, patří informace, že dokonce sám organizátor MČR nabízel slot/místo na MČR za částku mezi 10 a 20 tisíci Kč. Chtěli jsme pro Vás tuto informaci potvrdit a ověřit, a to konkrétně forenzním prověřením e-mailu, avšak, daný člověk raději couvnul s odůvodněním, že si nechce způsobovat problémy. Jeho soukromí respektujeme. Pokud šlo o lež ze strany zdroje, omlouváme se organizátorům.

Pojďme si říct, že u turnajů je v pořádku vybírat zápisné a je na organizátorovi turnaje, jestli a jak vysoké zápisné stanoví. Co však není v pořádku (a na tom věřím, se většina z nás všech shodne), je, že různé týmy mají různé podmínky. Pokud část týmů poctivě hraje kvalifikaci a jiní si pozici koupí, nejde o férové prostředí. Prakticky žádný sport takto nefunguje, esport má slovo sport v názvu. Vezmeme -li to lidsky a zkusíme srovnat, zkuste si představit, že by si třeba Česko koupilo 2. místo v kvalifikaci na ME ve fotbale. Nebo, že by Sparta dostala nabídku, že za X Kč nemusí hrát předkolo ligy mistrů (i když by dle platných pravidel měla).

Dle jednoho z našich zdrojů je za tím potřeba organizátorů různých soutěží vykázat, že se soutěže zúčastnilo určité množství týmů. Tím, že vznikne tým, který hrál kvalifikaci a pak slot prodal se skutečně množství týmů v tabulkách organizátorů zvyšuje. Tím se samozřejmě zvyšuje i šance na získání dalších finančních prostředků od obchodních partnerů. Obáváme se, že i toto může být demotivačním faktorem férovost prostředí řešit. Snažím se tímto říct, že je to nejen na organizátorech MČR, ale i lidech, kteří do esportu dávají své peníze, aby znovu zapřemýšleli, jak prostředky účelně vynakládat.

Uvědomte si prosím, že hráči to ví, manažeři organizací to ví, lidé si spolu povídají a to nejen v rámci ČR. Toto poškozuje český esport obecně. Jsme bohužel země, která nemá mezinárodně uznávanou zastřešující asociaci, která by takové jednání svým vlivem a nastavením pravidel znemožnila. V takové situaci se člověk vždy musí ptát „Qui bono“, tedy v čí prospěch. Zde však již zacházíme do roviny spekulací a dovolil bych si Vás odkázat na obchodní rejstřík. Projděte si jednotlivé zainteresované spolky a obchodní společnosti a jejich účetní závěrky a usuďte sami.

Často kladené otázky (FAQ)

MČR a sloty (6)

Pokud se podíváme na dané téma do hloubky, není to tak jednoduché. Za možnost účasti v jednotlivých ligách (konkrétně ve fotbale) se platí licenční poplatek. To však není to podstatné. Licenční poplatek je něco, co platí každý klub, podmínky mají všichni stejné.

Může se samozřejmě stát, že z různých důvodů klub do vyšší soutěže postoupit nemůže nebo nechce. Pravidla jsou celkem složitá: https://urednideska.fotbal.cz/document/download/17451 (paragrafy 18-21), ale ne nepochopitelná.

Pokud jsme tu tedy vše správně pochopili (věříme, že ano), není možné, aby tým jen tak prodal „slot“ v lize. Přesněji, daný „slot“ může obsadit pouze další tým v pořadí. A konkrétně u nejsledovanějších fotbalových lig prostě nesestoupí tým z vyšší ligy (v případě nevyužití možnosti postupu) a tím celý korupční potenciál padá. FAČR to ošetřila celkem chytře. A toto je zásadní rozdíl mezi největšími českými fotbalovými a esportovými soutěžemi. U MČR je technicky možné se slotem libovolně obchodovat. Veřejně dostupné podmínky toto, narozdíl od těch fotbalových neřeší.

V praxi se občas stává, že si fotbalový klub nechá zaplatit za to, že nevyužije možnost postupu, v nižších soutěžích, kde to nikdo neřeší. Dejme tomu… Může tak ale jednat jen s dalším klubem v pořadí. Není možné, aby tým z konce tabulky postoupil do vyšší soutěže.

V pravidlech o vlastníkovi slotu MČR najdete toto

  • 2.6 Majitel slotu má právo zažádat o zrušení daného MČR slotu. Slot bude převeden na jednoho z dalších členů MČR slotu dle výběru současného majitele slotu. Získané body/pozice v MČR Klasifikaci a podobných hodnoceních zůstávají beze změny.
  • 2.7 Majitel slotu má právo zažádat o převod pozice „Owner“ na jiného majitele.

Za tímto pravidlem se pravděpodobně skrývá dobrý úmysl řešit různé neočekávané situace. Bohužel, aktuální pravidla (2018) PlayZone nijak dále nespecifikují, za jakých okolností je nebo není možno slot převést a tím dle našeho názoru vzniká prostor ke korupci. Netvrdíme, že jsou za to zodpovědné tamty či ony osoby. Přejeme si systémovou změnu.

Důsledkem je, že kvalifikace může být znehodnocena tím, že část celků si pořadí koupí. Toto se v žádné známější sportovní lize neděje.

Category: MČR a sloty

Podle nás není v pořádku, aby některé týmy hrály kvalifikaci a další si mohli možnost hrát na MČR koupit a to ještě podpultovým způsobem. Na turnaj se tak může dostat tým, který tam kvalitou nemá co dělat. Navíc to podkopává hranost lokálních turnajů, ze kterých lze získat body na MČR. Proč by tým měl jet hrát lokální turnaj, když si místo koupí?

Category: MČR a sloty

Upozorňujeme na u sportu nevídanou věc, možnost hrát na mistrovství republiky se vyskytla v podpultovém prodeji. Nepřijde nám to sportovní. Obzvláště vůči týmům, kteří poctivě jezdí na lokální kvalifikační turnaje. Pokud máme použít sportovní přirovnání, představte si, že FC Táborsko postoupí do 1. fotbalové ligy z 15. místa tabulky ligy druhé. Protože si to zaplatí. Věříme, že všichni soudní víme, že takový postup v pořádku není. Možnost prodeje slotu by tu vůbec neměla být.

Category: MČR a sloty

Veškeré zjištěné informace jsme předali pořadateli MČR. Doposud mezi námi probíhala komunikace. Vyhnuli jsme se přitom jmenování lidí a předávání důkazů, které ukazují prstem na konkrétní osoby. Nechceme si s nikým vyřizovat účty a ani nechceme, aby to dělal někdo další. Velmi podrobně jsme však popsali celý proces a upozornili pořadatele na vhodnou změnu pravidel, aby se těmto, dle nás nekalým, praktikám zabránilo.

Category: MČR a sloty

To nedokážeme odhadnout. Doufáme, že ano. Při jednáních byla cítit obava, že by se kvůli tomu snížil počet hrajících celků. Snažili jsme se pořadatele přesvědčit, že nastavení férových podmínek z dlouhodobého hlediska přitáhne k esportu mnohem více lidí.

Category: MČR a sloty

Změnilo se mnohé. Nehodláme si tu připisovat veškeré zásluhy, to ani omylem. Nicméně, změnil se celý systém sběru bodů na MČR, který defacto podpultové obchody prakticky znemožnil. Ještě lépe, vnesl řád do přestupů a penalizoval časté změny soupisek. Chválíme toto řešení, které vzniklo z dlouhodobé iniciativy klubů, protože tady v redakci nejsme jediní, kdo tuto situaci řešil. Byli jsme ale první, kdo celé téma veřejně pojmenoval a jednání popsal. Věříme, že toto poněkud pošťouchlo veškeré účastníky, aby s věcmi zahýbali.

Category: MČR a sloty