Sumarizace z přelomu roku 2018/2019

Takto, jak vidíte výše jsme sestavili sumář problémů CZ/SK scény v roce 2018, resp. na přelomu let 2018 a 2019. Některé situace přetrvaly, některé se zdárně povedlo vyřešit. Poněkud netradičním způsobem, s notnou dávkou nadsázky, cynismu ale i sdělením kruté reality jsme tyto věci zhodnotili v prvním dílu našeho prázdninového hodnocení.

Aktualizovaný seznam problémů CZ/SK esportu ze srpna 2019

  • Chybí mezinárodní spolupráce v rámci disciplinárních řízení
  • Stále je prakticky nulová podpora státu pro český esport
  • Stále neexistuje závazný etický kodex pro hráče a organizace
    • Existují a existovaly pokusy takový dokument vytvořit, ale povětšinou selhávají v rámci širšího prosazení
  • Nestranný dohled – o tom částečně hovoří naše prázdninové hodnocení.
    • Opět existují jistě správné snahy, jak ukazují kauzy Wapo a Tusi – nelze jen tak kšeftovat se zápasy a je i snaha dát to veřejnosti najevo. U některých lidí a celků se to dělá, u jiných ale nikoliv. To vyvolává dojem selektivní spravedlnosti a vrhá stín na veškeré snahy, se s podvody v esportu rázně vypořádat.
  • Doping – tam se prakticky nic nezměnilo. V reálu nejde o závažný problém, esportovou CZ/SK scénu netvoří samí dopující hráči. Je ale znepokojující, že dopingu v hlavních CZ/SK soutěžích prakticky nic nebrání. Pokud chcete, můžete. Není to čestné, není to fér, ale pokud prostě budete „držet hubu a krok“ nikdo vás neodhalí.

V seznamu už není kšeftování se sloty. Není tam proto, že tento problém byl defacto odstraněn změnou pravidel MČR. Tím, že se změní soupiska týmu zmizí polovina, nebo i více bodů a tým tak logicky klesne v tabulce. Toto chytré opatření pomáhá i stabilizovat klubové prostředí. Neustálá škatulata s hráči totiž nepomáhají ani klubům (toto brání rozumně plánovat financování, resp. zbytečně zvyšuje finanční zátěž klubů), ani nepomáhají fanouškům, kteří ztrácí přehled. Zde se přeci jen český esport pohnul kupředu.