Dotazy čtenářů (3)

Každý příspěvěk, který vypustíme do internetu, máme stoprocentně podložen důkazem, ať už jedním, či několika. Vždy se nemusí jednat o papírovou záležitost, ale může se jednat i o výpověd fyzické osoby, které se dané téma týká. Veškeré podklady si pečlivě nahráváme a uschováváme, pro případné nežádoucí potíže. Takže odpověd zní, ano veškeré naše příspěvky jsou pravdivé.

Pokud si nejsme informací jisti a přesto jí chceme zveřejnit, vždy to u dané informace uvádíme.

Pokuď nám máte co nabídnout a chcete se podělit, ze svými zkušenostmi, či názorem, tak neváhejte a kontaktujte nás.

Zde níže, naleznete pár možností, jak nás kontaktovat.

  • Kontaktujte nás na naších webových stránkáchNa úvodní stránce saveesport.cz, neboli pod záložkou Intro, po sjetí níže, naleznete štítek Kontakt, kde máte k dispozici kontaktní formulář, jenž se skládá ze základních a obviklých bodů a zároveň z toho nejdůležitějšího a to možnosti zaslat nám Váš dotaz.
  • Další možností, je nás kontaktovat přímo na náš e-mail – Pokuď se Vám nechce vyplňovat formulář, tak nás můžete kontaktovat přímo do naši e-mailové schránky, která je [email protected]
  • Poslední možnost, kterou můžete využít – Jedná se o naší Facebook fan page, která je na adrese Odkaz, zde nás můžete kontaktovat soukromou zprávou, kde Vám budeme odpovídat na vaše otázky v rozmezí pár hodin.

Zcela určitě, každou pomoc vítáme. Pokud se chcete domluvit na spolupráci, napište nám přes facebookový profil. Také můžete využít formulář níže nebo email info (zavináč) saveesport.cz

Otevřít kontaktní formulář  

MČR a sloty (6)

Pokud se podíváme na dané téma do hloubky, není to tak jednoduché. Za možnost účasti v jednotlivých ligách (konkrétně ve fotbale) se platí licenční poplatek. To však není to podstatné. Licenční poplatek je něco, co platí každý klub, podmínky mají všichni stejné.

Může se samozřejmě stát, že z různých důvodů klub do vyšší soutěže postoupit nemůže nebo nechce. Pravidla jsou celkem složitá: https://urednideska.fotbal.cz/document/download/17451 (paragrafy 18-21), ale ne nepochopitelná.

Pokud jsme tu tedy vše správně pochopili (věříme, že ano), není možné, aby tým jen tak prodal „slot“ v lize. Přesněji, daný „slot“ může obsadit pouze další tým v pořadí. A konkrétně u nejsledovanějších fotbalových lig prostě nesestoupí tým z vyšší ligy (v případě nevyužití možnosti postupu) a tím celý korupční potenciál padá. FAČR to ošetřila celkem chytře. A toto je zásadní rozdíl mezi největšími českými fotbalovými a esportovými soutěžemi. U MČR je technicky možné se slotem libovolně obchodovat. Veřejně dostupné podmínky toto, narozdíl od těch fotbalových neřeší.

V praxi se občas stává, že si fotbalový klub nechá zaplatit za to, že nevyužije možnost postupu, v nižších soutěžích, kde to nikdo neřeší. Dejme tomu… Může tak ale jednat jen s dalším klubem v pořadí. Není možné, aby tým z konce tabulky postoupil do vyšší soutěže.

V pravidlech o vlastníkovi slotu MČR najdete toto

  • 2.6 Majitel slotu má právo zažádat o zrušení daného MČR slotu. Slot bude převeden na jednoho z dalších členů MČR slotu dle výběru současného majitele slotu. Získané body/pozice v MČR Klasifikaci a podobných hodnoceních zůstávají beze změny.
  • 2.7 Majitel slotu má právo zažádat o převod pozice „Owner“ na jiného majitele.

Za tímto pravidlem se pravděpodobně skrývá dobrý úmysl řešit různé neočekávané situace. Bohužel, aktuální pravidla (2018) PlayZone nijak dále nespecifikují, za jakých okolností je nebo není možno slot převést a tím dle našeho názoru vzniká prostor ke korupci. Netvrdíme, že jsou za to zodpovědné tamty či ony osoby. Přejeme si systémovou změnu.

Důsledkem je, že kvalifikace může být znehodnocena tím, že část celků si pořadí koupí. Toto se v žádné známější sportovní lize neděje.

Category: MČR a sloty

Podle nás není v pořádku, aby některé týmy hrály kvalifikaci a další si mohli možnost hrát na MČR koupit a to ještě podpultovým způsobem. Na turnaj se tak může dostat tým, který tam kvalitou nemá co dělat. Navíc to podkopává hranost lokálních turnajů, ze kterých lze získat body na MČR. Proč by tým měl jet hrát lokální turnaj, když si místo koupí?

Category: MČR a sloty

Upozorňujeme na u sportu nevídanou věc, možnost hrát na mistrovství republiky se vyskytla v podpultovém prodeji. Nepřijde nám to sportovní. Obzvláště vůči týmům, kteří poctivě jezdí na lokální kvalifikační turnaje. Pokud máme použít sportovní přirovnání, představte si, že FC Táborsko postoupí do 1. fotbalové ligy z 15. místa tabulky ligy druhé. Protože si to zaplatí. Věříme, že všichni soudní víme, že takový postup v pořádku není. Možnost prodeje slotu by tu vůbec neměla být.

Category: MČR a sloty

Veškeré zjištěné informace jsme předali pořadateli MČR. Doposud mezi námi probíhala komunikace. Vyhnuli jsme se přitom jmenování lidí a předávání důkazů, které ukazují prstem na konkrétní osoby. Nechceme si s nikým vyřizovat účty a ani nechceme, aby to dělal někdo další. Velmi podrobně jsme však popsali celý proces a upozornili pořadatele na vhodnou změnu pravidel, aby se těmto, dle nás nekalým, praktikám zabránilo.

Category: MČR a sloty

To nedokážeme odhadnout. Doufáme, že ano. Při jednáních byla cítit obava, že by se kvůli tomu snížil počet hrajících celků. Snažili jsme se pořadatele přesvědčit, že nastavení férových podmínek z dlouhodobého hlediska přitáhne k esportu mnohem více lidí.

Category: MČR a sloty

Změnilo se mnohé. Nehodláme si tu připisovat veškeré zásluhy, to ani omylem. Nicméně, změnil se celý systém sběru bodů na MČR, který defacto podpultové obchody prakticky znemožnil. Ještě lépe, vnesl řád do přestupů a penalizoval časté změny soupisek. Chválíme toto řešení, které vzniklo z dlouhodobé iniciativy klubů, protože tady v redakci nejsme jediní, kdo tuto situaci řešil. Byli jsme ale první, kdo celé téma veřejně pojmenoval a jednání popsal. Věříme, že toto poněkud pošťouchlo veškeré účastníky, aby s věcmi zahýbali.

Category: MČR a sloty

Obecné otázky (4)

Internetový portál saveesport, jako takový, je tvořen úzkou skupinou lidí, jenž se snaží změnit dění a přístup jednotlivých teamu a organizací v eSportovém odvětví, jak u nás v Česku, tak i na Slovensku.

Category: Obecné otázky

Nejsme ani jedno, jsme pouze skupina lidí, která se nebojí říct svůj názor na to, co se nám samotným nelíbí. Veškeré naše příspěvky jsou spojené, jak s naším svobodným názorem, tak i s cílem, který má jasný úkol vyřešit již zmiňované problémy, ke kterým se máte možnost dočíst v naších jednotlivích příspěvcích.

Category: Obecné otázky

Příspěvky přidáváme v různých intervalech, neboť tento projekt není naše jediná starost a práce, a proto se snažíme vydávat a sepisovat příběhy, alespoň 1x do týdne. Přes svátky se snažíme vytvářet příspěvky minimálně, abychom nenarušili význám a poklidnou atmosféru svátků.

Category: Obecné otázky

Kompletní podmínky použití obsahu a ochrany soukromí si prosím přečtěte zde.

Obecně platí, že pro neziskový sektor jsou veškeré naše materiály zdarma. U všech ostatních záleží na domluvě, jsme a budeme velmi vstřícní.

Mám další otázky k podmínkám užití  

Category: Obecné otázky

Vzorová hráčská smlouva (15)

Chceme co nejširší spektrum názorů z celého odvětví, co nejférovější smlouvu. Proto jsme přišli s pracovní verzí, kterou může odborná veřejnost zhodnotit a komentovat. Dále smlouva bude procházet ještě procesem ověření u renomované advokátní kanceláře. Oceníme Vaše názory a komentáře zasláné e-mailem nebo skrze naši facebookovou stránku. Chceme také, aby byla smlouva co nejlépe vymahatelná a připomínkovací a ověřovací proces tomu, věříme, (ne)přímo dopomůže.

Toho, co jsme avizovali již při spuštění webu. Narovnání prostředí v esportech, odstranění některých nešvarů a problémů československé esportové scény.

Ve smlouvě specifikujeme, jak se má hráč chovat ke klubu a naopak.  Vzorová smlouva je tak mj. určitým morálním vodítkem pro hráče i organizaci a zároveň jasně specifikuje povinnosti obou stran. Řekneme -li to autorovou hantýrkou, snažili jsme se nastavit co nejrovnější podmínky a zároveň umožnit vysokou „konfigurovatelnost“ smlouvy.

Smlouvu lze použít pro profesionální i amatérský esport. Je nesmysl, že smlouva je jen pro ty, co dostávají za hraní her zaplaceno. U ostatních sportů to funguje obdobně.

Toto považujeme za obvyklou výmluvu. Nicméně, pokud prostě nechcete řešit papíry, můžete hráči předat vzor této smlouvy (pokud splníte podmínky užití) a ústně se dohodnout na podmínkách, které se ve smlouvě specifikují. Samozřejmě tím snížíte vymahatelnost závazků, které ze smlouvy vyplývají. I uskutečnění takového aktu, může pomoci především mladším hráčům uvědomit si, že by esport měli brát vážně. Jasně, že nemůžeme stavět jenom na smlouvách, ale i na detailech trochu záleží, ne?

Navíc, pokud se nám zde podaří dosáhnout konsenzu na obsahu právě té naší smlouvy, napříč odvětvím, pozitiva pro český esport převáží nad touto celkem malou byrokratickou zátěží. Smlouvy se navíc dají dnes podepisovat i elektronicky.

Dle našeho názoru není. Možná Vás to překvapí, ale vymahatelnost se nezakládá jen na tom, že dáte někoho k soudu. Pokud budou tento dokument akceptovat organizátoři turnajů, hráč, který smlouvu nedodrží nemusí být na daný turnaj vůbec vpuštěn. I to je prvkem vymahatelnosti. Máme za sebou již větší množství jednání na toto téma a toto je jedna z cest, o kterou usilujeme. Stejně tak, pokud se kluby dohodnou (mám na mysli třeba v rámci Asociace gamingových klubů), že tento typ smlouvy akceptují, zvýší to právní povědomí v esportu. Domníváme se, že širší shoda nepřímo přispívá k vymahatelnosti této smlouvy.

No a ještě jedna v celku důležitá věc. Neexistence specifikace určitého druhu aktivity v legislativě, dle našeho názoru, nezakládá důvod neplatnosti smlouvy.

To, že esport není pevně definován v zákonech dle nás defacto znamená, že jej lze definovat v rámci smlouvy.  Nic víc, nic míň. Pak je třeba vzít v potaz to, že zákon stanoví některé typy smluv (občanský zákoník), ale také stanoví, že smlouva může mít typ, který není přímo v zákoně specifikován. Poslední úprava občanského zákoníku zavedla v této oblasti větší benevolentnost, pokud to trochu zjednodušíme. A mimochodem, čím je smlouva vyrovnanější a férovější, tím menší je šance, že soud smlouvu neuzná.

Toto je mýtus. Dle nás je používán některými lidmi z odvětví, kteří využívají chaosu, nepořádku a právní neznalosti zúčastněných stran k tomu, aby se co nejvíce obohatili. Rovnou říkám, že vydělávání peněz nikomu z nás nevadí a nezávidíme nikomu. Jen si přejeme, aby na tom netratili hráči a potažmo celé odvětví.

Zavedení smluv lze realizovat hned, počet celků se nemusí snížit, pokud se bude postupovat správně. Organizátor nemusí hned po všech vyžadovat smlouvu. Postačí, pokud bude akceptovat námitky dalších klubů, které budou touto smlouvou doložené a nevpustí hráče, který nedodržuje férové podmínky stanovené ve smlouvě (kterou hráč podepsal) na vlastní turnaj.

I proto přicházíme se smlouvou, která se snaží být maximálně vyvážená a nepostihující nevyrovnaně hráče ani kluby. Hmotnou odpovědnost smlouva umožňuje snadno specifikovat (ve smyslu finanční výše).

Navrhujeme, aby tyto smlouvy nebyly vynucovány organizátory akcí, ve smyslu nemáš smlouvu, na akci nejdeš. To by esport skutečně poškodilo. Pokud se však organizátor postaví za klub, který má uzavřenou férovou smlouvu a nevpustí nečestného hráče na turnaj, vzniká zde konkurenční výhoda pro kluby a hráče chráněné smlouvou.

Poskytne -li český esport toto jako jednu z výhod pro poctivé hráče a kluby, věříme, že množství celků se naopak zvýší!

Mnoho lidí má pochybnosti o nestranosti České asociace esportu, sami se snažíme upozornit, kde vidíme určitý střet zájmů, který by bylo skvělé vyřešit. A to není jediný a vlastně ani ten hlavní důvod. Zhostili jsme se této iniciativy, protože Česká asociace esportu (ani jiné esportové asociace, ESA, AGK, …) toto doposud neučinili veřejně (dle nám dostupných informací, případně nás opravte). Rádi nabídneme náš vzor smlouvy k použití všem jmenovaným (případně i nejmenovaným) asociacím za velmi férových podmínek. Originální je i způsob, jaký k tomu volíme, naším cílem je mj. přiblížit esport širší veřejnosti. Chceme spustit veřejnou diskusi k právním otázkám.

Ony nejsou tak striktní, ale prostě jsou. Je to lepší, než se pak hádat… Za prvé, momentálně je dostupná pracovní verze pro odbornou veřejnost. Je určena k připomínkování a ověření, ne k reálnému použití. Na to dle podmínek žádné omezení není. Tato fáze předpokládáme potrvá maximálně měsíc. Za druhé, tento stát sám používá progresivní zdanění a autor nastavil svůj systém podobným způsobem, jak vysvětluje v Prohlášení autora k podmínkám užití. Přečtěte si prosím důkladně podmínky a zmíněné prohlášení, zkuste se s autorem domluvit, uvidíte, že vlastně vůbec nejsme tak striktní, jak se může na první pohled zdát. Podmínkami se především snažíme chránit náší práci, to je celé.

Podle nás ano, snažili jsme se smlouvu připravit tak, aby umožnila vysokou variabilitu a uspokojila potřeby malých, středních i velkých celků.

Samozřejmě, že má. Z nastudování různých právních dokumentů můžete získat povědomí o tom, jak a kde věci ohledně esportu fungují a pomoci své ratolesti nebo organizaci učinit to správné rozhodnutí. Minimálně si rozšíříte své obzory.

Papír snese všechno. Nicméně, zvýšené právní povědomí spolu se správně nastavenými podmínkami pomůžou se:

  • Zabráněním nečestného přetahování hráčů z cizích týmů
  • Zajištěním klubů z hlediska příjmů, zvýší se predikovatelnost rozpočtu
  • Nepřímo i s ožehavými sloty na MČR

Toto jsme technicky ošetřili formou přílohy ke smlouvě, která je její součástí a kde jsou specifikovány náklady na hráče, které klub má. Smlouva odkazuje na tuto přílohu ve smyslu dohodnutí povinnosti hráče uhradit tyto náklady při ukončení smlouvy z důvodu závažného porušení smluvních podmínek. Do přílohy pouze uveďte „Náklady nepožadovány“ a smažte vzorové položky, to je celé.

Protože jasně určuje odpovědnost hráče i klubu. Nenutí navíc hráče do žádných smluvních pokut. Na druhou stranu však řeší situaci, kdy se hráč nezachová férově a přejde do jiného klubu bez dořešení závazků. Snažíme se tedy o vyvážený poměr mezi odpovědností hráče a klubu.

Klub může po dohodě s hráčem specifikovat, v jaké výši se podílí na výdajích za hráče klub a hráč samotný. Pokud hráč smlouvu poruší, klub může požadovat uhrazení svých nákladů. To však pouze za předpokladu, že se hráč dále pohybuje v esportech.

Znamená to tedy, že hráč nebude čelit nesmyslným pokutám, ale uhradí to, co do něj klub investoval nebo odejde z esportu. To však pouze pokud se zachová nečestně.

A to se vůbec nebavíme o tom, že takto transparentně nastavený smluvní vztah s hráčem pomáhá zvýšit povědomí o vlastní odpovědnosti.

 

Nenašli jste odpověď na Vaši otázku?
Klepněte zde pro zrušení filtru dle kategorie

Vaše IP adresa: 34.200.218.187. Tato adresa bude zaznamenána u Vaší zprávy. Můžete také zaslat anonymní podnět bez evidence IP adresy.

Vaše IP adresa: 34.200.218.187. Tato adresa bude zaznamenána u Vaší zprávy. Můžete také zaslat anonymní podnět bez evidence IP adresy.